Beskrivning
Tvättnötter eller såpnötter används som ett naturligt och helt växtbaserat tvättmedel.
Perfekt för känslig hud. Kommer med en tillhörande tvättpåse i bomull. Lägg i 3-4 st tvättnötter (12 g eller ca 1 mtsk) i medföljande tvättpåse och lägg på kläderna i tvättmaskinen. Tvätta i upp till 60 grader, för tvätt över 60 grader används 4-5 st tvättnötter.(15 g) Tvättnötterna går att återanvända flera gånger men när de blivit blanka så är det dags att byta ut till nya. Inget annat tvättmedel behövs. Har du hårt vatten så kan du lägga till 1-2 nötter. Tvättar du högre temperatur så gäller samma sak. Lägg gärna till en extra nöt. Tvättnötterna släpper ifrån sig ett naturligt tvålämne, saponiner som är väldigt milt och rekommenderas till känslig hud, även baby. V
i på Gröna Gredelina gillar tvättnötterna extra mycket för den cirkulärekonomi som de står för. Oftast är det kvinnor som plockar frukterna i Indien vilket gör att de blir självförsörjande och inte beroende utav män. När vi sedan tvättar med dem så skadas varken vår miljö eller vår hud av dem. När tvättnötterna är uttjänta så lägger man dem på kompost eller i blomjorden så de inte tillför något avfall. En fin cirkel helt enkelt.
500g Sapindus Mukorossi (Tvättnötter)
Detaljer
Artikelnummer:
Wgronagredelina-tvattnotterW
Mått
Frakt & retur
Öppet köp gäller i 14 dagar från det att paketet hämtats ut. Eventuella returer måste alltså skickas tillbaka inom den tiden - annars blir det en icke godkänd retur och vi måste låta paketet gå i retur till dig.
Varorna måste returneras i originalskick samt originalförpackning. Kartonger till skor/stövlar måste skickas tillbaka med emballage runt om själva originalkartongen. Har en plombering brutits från Bad/underkläder gäller ej bytesrätt/öppet köp.
OBS - Ej öppet köp på smycken, underkläder, strumpbyxor, skönhetsprodukter eller matvaror.